My advice would be use coupons, learn to shop, and learn to cook!
I was talking to a friend who bemoaned to increase in cost of frozen tater tot’s. She says she eats them every day, and also makes some casserole she likes. She usually buys a 5 pound (!) bag of tater tots, and the price had gone up to $7.
I pointed out I bout a 5 lb bag of potatoes for $1.75 and she could just make fried potatoes or baked potatoes and could probably use in her casserole, too.
“Too much work,” was the response.
I’ve been eating a lot of cabbage lately. Cheap, healthy and I like it.